İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Bursa Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Bursa İli Siren Sistemlerinin Kaldırılması 03 Mayıs 2018

İkaz ve Alarm haberlerinin duyurulması amacıyla 30 yıl önce aşağıdaki adreslerde kurulu bulunan Siren Sistemlerinin kurulumundan bu yana, çelik konstriksiyon üzerine kurulu pilon demirleri ile elektrik telsiz sistemi ve siren kabinlerinin hava şartları ve çeşitli dış etkenlerle korozyona uğramış olduğu, tamir kabul etmeyecek surette arızalandığı ve telsiz sistemi ile birlikte siren sisteminin çalışmadığı tespit edilmiştir.

Müdürlüğümüz İkaz ve Alarm Siren Sistemi kabin ve pilonları 20-25m yükseklikte olup okul, kurum-kuruluş bahçelerinde bulunmaktadır. İlimizde etkili olan lodos ve fırtınada bazı sirenler yıkılmıştır. Mevcut durumları tehlike arz etmektedir. Bu nedenle siren sisteminin kurulu bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarının sirenlerinin kaldırılması yönünde Müdürlüğümüze yaptıkları müracaat neticesinde sirenlerin kaldırılabilmesi için AFAD Başkanlığının ve Bursa Valilik Makamının Olur'u alınmış olup, ekli listede açık adresleri yazılı siren sistemlerinin güvenliği sağlanarak sökülecektir.

7126 sayılı Sivil Savunma Kanunu'nun 24 üncü Maddesi gereğince; Bütünleşik İKAS Alarm Sistemi Projesi kapsamında, ülke geneline yaygınlaştırılması planlanan yeni elektronik sirenlerin, kurulum çalışmaları tamamlanıncaya kadar merkezi ezan sistemi, belediye anons sistemi ve benzeri ses yayın sistemleri ile ilinizdeki her türlü basın yayın sistemlerinin ikaz ve alarm sistemi kapsamında değerlendirilerek gerektiğinde; tehlike haberlerinin bu kaynaklar tarafından halka duyurulması sağlanacaktır.

Tüm Halkımıza Duyurulur.

 

SIRA NO

SİRENİN KURULU BULUNDUĞU ADRES

SİREN TİPİ

1

Büyükşehir Belediyesi Yıldırım Şantiye Bahçesi

PİLON

2

Başaran İlköğretim Okulu Bahçesi

PİLON

3

Bursa İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Bahçesi

PİLON

4

Işıklar Askeri Lisesi Teleferik

PİLON

5

Tophane E.M.L. Bahçesi

ÇATIDA

6

Ergin Ağaç Anadolu Lisesi

PİLON

7

İmam Hatip Lisesi Şükraniye-Yıldırım

PİLON

8

Atatürk Anadolu Lisesi/Acemler

PİLON

9

Yusuf Köstem İlköğretim Okulu Soğanlı Mah.

PİLON

10

Migros Avm Bahçesi/Nilüfer

PİLON

11

Korupark AVM

ÇATIDA

12

Tofaş A.Ş Bahçesi

PİLON

13

Uludağ Üniversitesi Kampüsü

PİLON